Sağ Kulak Çınlaması

Sağ Kulak Çınlaması, Genelde önemsiz olarak görülüp halk arasında 'Biri beni andı' diyerek küçümsediğimiz kulak çınlaması altta yatan bir hastalığında habercisi olabilir. Çınlama sürekli hale geldiyse, uykusuzluk, baş dönmesi, baş ağrısı, dikkat bozukluğu gibi belirtileri var ise veya günlük yaşamanızı olumsuz yönde etkiliyorsa kesinlikle önemsemeniz gereken bir rahatsızlık haline gelmiştir ve derhal bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız gerekebilir. Kulak çınlaması kişiden kişiye farklı şekillerde anlatılır çünkü bu çınlama genelde dışarıdan duyulmaz. Uğuldama, vınlama, vızıltı, çınlama şeklinde insandan insana değişen ve kulakta veya kafanın içinde duyulan bir ses olarak tanımlanır. Bu rahatsızlık çoğu zaman başkaları tarafından duyulamaz ancak nadirde olsa dışarından duyulan çınlamalarda vardır. Kulak çınlamasının neden kaynaklandığı belli başlı nedenler olmasına rağmen bazı çınlamaların sebebi belli değildir.

İşitme Kaybı: Yaşın ilerlemesi ile birlikte genelde ortaya çıkan işitme kaybı, işitme sinirlerinin duyarlılığını kaybetmesi ile kulak çınlamasına sebep olur. Gençlerde ise yüksek gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle veya kulaklıkla müzik dinlemek veya devamlı gürültülü iş ortamlarında çalışmak gibi nedenlerden kaynaklanan işitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri:


İç Kulaktaki Hücrelerin Zarar Görmesi; İç kulakta bulunan ince tüyler ses dalgalarına göre hareket ederler ve hücreleri beyinde ses olarak algılanacak bir sinyal vermeleri için harekete geçerler.
Sağ Kulak Çınlaması. Eğer kulaktaki bu kıllar zarar gördüyse sinyaller bozulur ve buda çınlama yapabilir.

  • Kulak Kiri; Doğal bir şekilde atılmayacak kadar çok kir biriktiğinde işitme kaybı veya kulak zarı tahrişi gibi nedenlerden dolayı kulak çınlaması meydana gelebilir.
  • Kulağı Etkileyen Hastalıklar; Orta kulak iltihabı, sinüzit, alerji, nezle, labirent enfeksiyonu gibi hastalıklar çınlamaya neden olabilir.
  • Kulak Yapısındaki Değişimler; Orta kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi işitmeyi engeller ve çınlamaya neden olabilir. Daha çok ırsı olan bir sorun olarak ortaya çıkar.
  • Anemi; Kırmızı hücrelerin azlığı nedeniyle bazı durumlarda kan oldukça hızlı akmaya ve kulakta çınlamaya neden olur. Kadınların regl dönemlerinde sık sık ortaya çıkmaktadır.
  • Meniere Hastalığı; İç kulak sıvı basıncı, iç kulakta oluşan bu hastalığın bir habercisi olabilir.

Kazakistanlı Doktorumuz, Sayın Muhammed Keliç Kazakistan ve Rusya da almış olduğu uzak doğu tedavi yöntemleri ile faranjit, Bademcik, Kulak Çınlaması, Ses Kısıklığı gibi hastalıkları 2-3 seanslık tedavi bitirmektedir.

 

Yukarı