Faranjit Öksürük Yaparmı

Faranjit öksürük yapar mı, faranjit bademcik iltihabından sonra, bademciklerin büyümesi ve burunda tıkanma yapan nezle grip, burun mukozası gibi hastalıkların neticesi olarak veya kötü hava koşulları, çeşitli zehirlenmeler çok ve yüksek sesle konuşmak, çığlık atmak gibi durumlarda yutağın defermosyana uğraması sonucu ortaya çıkan bazen yüksek ateşe sebep olabilen bir hastalıktır.

Faranjitin belirtileri nelerdir?

Akut franjit, yutakta aşırı kızarıklık, ağrılı yutma veya yutma güçlüğü çekme, aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi, yüksek ateş ve baş dönmesi gibi belirtileri vardır.

Aftlı faranjit nedir?

Aftlı faranjit genellikle küçük yaşlardaki çocukların diş çıkarma dönemlerinde daha çok görünür. Hastalık genellikle aftların boğazda aniden belirmesi ile başlar. Aftlar, mercimek büyüklüğünde, kenarlarında kızarıklık ve şişlik olan beyaz renkli lekelerdir. Bunlar hastada, boğazda yanma hissine, tükürük salgısının artmasına, konuşma güçlüğüne ve yutkunnma da zorlanmaya yol açar. Bir, iki hafta arasında geçer ama genellikle sıklıkla tekrar eder.


Farajit öksürük yapar mı?

Faranjit, alt solunum yolu hastalığı olmasından dolayı öksürük yapmaktadır. Bu öksürüğün şiddeti ve süresi faranjitin türüne göre değişiklik gösterir. Özellikle öksürük yapan faranjit türleri şunlardır.

  • Basit kronik faranjit: Boğazda kuruluk ve yanma hissi ile kendini gösterir. İnatçı ve kuru öksürük hastadaki yanma hissinin fazlalaşmasına neden olur.Hastalar boğazlarındaki yanma ve kuruluk hissini azaltabilmek için sık sık yutkunmak zorunda kalırlar.
  • Kronik hipertrofik faranjit: Hücrelerin büyümesi ile (hpertrofi) yutak duvarı kalınlaşarak, morumsu kırmızı bir renk almıştır. Genellikle bulantı kusma, baş dönmesi ses tonunda kalınlık, yutkunma güçlüğü aşırı ve kuru öksürük olarak ortaya çıkar. Genellikle 30 yaşını geçmiş erişkinlerde görülür.
  • Kronik atrofik faranjit: Yutak mukozası çok incelmiş soluk renkli koyu ve yapışkan mukus ile kaplıdır. Kızarıklık az ya da hiç yoktur. Başlıca belirtileri boğuk ve kısık bir ses ve kuru bir öksürüktür. Kısa sürede geçer.

Faranjit çocuklarda nasıl etki eder?

Faranjit çocuklarda, genellikle kulak iltihabı ile birleşir. Bu da çocuklarda aşırı ağrı, kusma, yüksek ateş gibi durumlar gözlenebilir. Eğer tedbir alınmazsa işitme kaybı ile sonuçlanabilecek çok ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Faranjit çocuklarda sinüzit ve bronşit gibi diğer kronik hastalıklara da yol açabilir.

Faranjitin tedavisi nasıl yapılır?

"Kazakistanlı Doktorumuz, Sayın Muhammed Keliç Kazakistan ve Rusya da almış olduğu uzak doğu tedavi yöntemleri ile faranjit, Bademcik, Kulak Çınlaması, Ses Kısıklığı gibi hastalıkları 2-3 seanslık tedavi bitirmektedir."

Yukarı